Właściwości węgla Biedronki 05.02.2019

Właściwości węgla
Dzisiejszego dnia Biedronki “bawiły się” z węglem kamiennym. Do tematu wprowadziło nas krótkie opowiadanie Hanny Zdzitowieckiej pt. “O czym szeptały iskierki”. Na podstawie tego opowiadania wyjaśniliśmy, skąd wydobywa się węgiel, do czego może być wykorzystywany oraz co z niego otrzymujemy. Następnie omówiliśmy jego właściwości fizyczne. Po dokładnym obejrzeniu oraz dotknięciu stwierdziliśmy, że węgiel jest twardy, czarny o delikatnym połysku oraz bardzo brudzący. Dzieci miały okazję również przeprowadzić doświadczenie pokazujące jak węgiel kamienny zachowuje się w zetknięciu z wodą. Z naszego eksperymentu wywnioskowaliśmy, że nie rozpuszcza się on w wodzie oraz w niej tonie. Dla porównania obserwowaliśmy co dzieję się z kawałkiem drewna w wodzie. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy prace plastyczną węglem rysunkowym.

GALERIA